W Bolgradzie zdemontowano pomnik Puszkina: popiersie przekazano do muzeum.

W Bolgradzie zdemontowano pomnik Puszkina: popiersie przekazano do muzeum
W Bolgradzie zdemontowano pomnik Puszkina: popiersie przekazano do muzeum

W Bolgradzie, w obwodzie odeskim, zdemontowano pomnik Aleksandra Puszkina. Decyzję podjęto po apelach aktywistów, którzy domagali się wykluczenia obiektów związanych z poetą z rejestru kulturowego obwodu odeskiego. Ministerstwo Kultury się zgodziło, a pomnik został zdemontowany przez pracowników komunalnych i przekazany do lokalnego muzeum na przechowanie. Tak zakończyło się istnienie popiersia Puszkina w miejskim parku Bolgradu.

O tym poinformowali aktywiści z organizacji społecznej Dekolonizacja.Ukraina.

Aktywiści na Telegramie wyrazili zadowolenie z powodu tej decyzji i są pewni, że podobny scenariusz czeka również inne pomniki rosyjskich pisarzy w przyszłości. Popiersie Puszkina, jak inne 'sowieckie artefakty', przeszło w spadku do lokalnego muzeum, gdzie pozostanie do dalszego rozstrzygania jego losu.


Czytaj także

Reklama