W Bolgradzie zdemontowano pomnik Puszkina: popiersie przekazano do muzeum.
02.08.2025
738
Dziennikarz
Szostal Oleksandr
02.08.2025
738
W Bolgradzie, w obwodzie odeskim, zdemontowano pomnik Aleksandra Puszkina. Decyzję podjęto po apelach aktywistów, którzy domagali się wykluczenia obiektów związanych z poetą z rejestru kulturowego obwodu odeskiego. Ministerstwo Kultury się zgodziło, a pomnik został zdemontowany przez pracowników komunalnych i przekazany do lokalnego muzeum na przechowanie. Tak zakończyło się istnienie popiersia Puszkina w miejskim parku Bolgradu.
O tym poinformowali aktywiści z organizacji społecznej Dekolonizacja.Ukraina.
Aktywiści na Telegramie wyrazili zadowolenie z powodu tej decyzji i są pewni, że podobny scenariusz czeka również inne pomniki rosyjskich pisarzy w przyszłości. Popiersie Puszkina, jak inne 'sowieckie artefakty', przeszło w spadku do lokalnego muzeum, gdzie pozostanie do dalszego rozstrzygania jego losu.
Czytaj także
- Szef Osetii Południowej Gagłojew odchodzi, by pracować w administracji Putina
- Prezydent Polski pozbawił Zełenskiego Orderu Orła Białego – o co chodzi w sporze z Warszawą?
- Ekspert: Ukraińskie drony mogą zniszczyć most krymski – oto co musi się stać
- Kanclerz Niemiec mówi o nowej erze Zachodu na szczycie G7; Doradca Putina krytykuje Europę
- 32 lata jednostki „Alfa”: 37 żołnierzy odznaczonych przez prezydenta Ukrainy
- Moskwa planuje fałszywy atak chemiczny – analityk ujawnia szczegóły

