Stefanczuk powiedział, kiedy prace nad umową o minerały ze Stanami Zjednoczonymi zostaną aktywowane: szczegóły projektu.
Grupa ekspertów rządu Ukrainy rozpocznie prace nad umową ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie utworzenia funduszu inwestycyjnego na rekonstrukcję i surowce mineralne. O tym poinformował przewodniczący Rady Najwyższej Ruslan Stefanczuk w komentarzu dla czasopisma NHK.
Według danych 'EП', wstępnie uzgodniony projekt dokumentu przewiduje utworzenie funduszu komercyjnego, który w 100% będzie należał do Stanów Zjednoczonych, ale zarządzać nim będą wspólnie oba kraje. Dokument ma zostać podpisany przez ministra spraw zagranicznych Ukrainy Andrija Sybigę oraz sekretarza stanu USA Marka Rubio.
Zgodnie z projektem fundusz będzie otrzymywał 50% dochodów z ukraińskich zasobów mineralnych i naftowo-gazowych na reinwestycje w gospodarkę Ukrainy, w tym w infrastrukturę wydobywczą i przetwórczą oraz porty. Wpłaty będą trwały do osiągnięcia uzgodnionej przez rządy kwoty.
Stefanczuk podkreślił, że Ukraina dąży do uzyskania konkretnych gwarancji bezpieczeństwa. W odniesieniu do wypowiedzi Trumpa o konieczności przeprowadzenia wyborów prezydenckich, przewodniczący zauważył, że prawo zabrania ich przeprowadzania w czasie stanu wojennego.
Według niego, aby zakończyć wojnę, Rosja musi nie tylko opuścić terytorium Ukrainy, ale także wypłacić odszkodowania ofiarom.
Czytaj także
- UE rozpoczyna pierwszą rundę negocjacji z Kijowem: Co to oznacza dla przystąpienia
- Prezydent Ukrainy usuwa rosyjski z listy języków chronionych w Karcie Europejskiej
- Prezydent Ukrainy usuwa język rosyjski z katalogu chronionych mniejszości – co to zmienia?
- Ukraiński parlament usuwa język rosyjski z listy chronionych języków mniejszościowych
- Ostra reakcja na słowa przewodniczącego Rady: posłanka zarzuca mu seksizm wobec kobiet w parlamencie
- Który marszałek Rady Najwyższej wypada najlepiej? Ukraińcy wskazali lidera – to Iwan Pluszcz

