Ukraina rozpoczęła przygotowania do sezonu grzewczego 2025-2026.
18.02.2025
5035
Dziennikarz
Szostal Oleksandr
18.02.2025
5035
Ukraina przygotowuje się do następnego sezonu grzewczego i opracowuje strategię importu gazu, aby zapobiec możliwemu niedoborowi.
O tym poinformował premier Denys Szmyhal po podsumowaniu posiedzenia Antykryzowego Sztabu Energetycznego.
Na posiedzeniu omówiono obecny stan trwającego sezonu grzewczego oraz sytuację z dostawami gazu w obliczu rosyjskich ostrzałów. Szczególną uwagę poświęcono kwestii ochrony i odbudowy krytycznej infrastruktury systemu transportu gazu, magazynów oraz miejsc wydobycia.
Ministerstwo Energetyki otrzymało polecenie koordynowania procesu ochrony obiektów wspólnie z wojskiem. Szczegóły tej pracy nie są ujawniane.
Uczestnicy posiedzenia wysłuchali raportów Ministerstwa Energetyki, państwowych oraz prywatnych firm dotyczących wydobycia ukraińskiego gazu oraz napełniania magazynów, w tym planowanych wskaźników na bieżący rok.
'Naftohaz' został zobowiązany do przygotowania strategii importu gazu w celu pokrycia możliwego niedoboru w systemie transportu gazu. Przy tym, według słów premiera, główny nacisk kładzie się na zwiększenie własnego wydobycia gazu w Ukrainie.
Czytaj także
- Obietnice ukraińskich premierów o wejściu do UE do 2027 roku – dlaczego się nie spełniły?
- UE rozpoczyna pierwszą rundę negocjacji z Kijowem: Co to oznacza dla przystąpienia
- 920 mln euro od UE na zimę dla Ukrainy. Szmyhal ujawnia, ile potrzeba na inne cele
- Deputowani zarabiają więcej. Oto aktualne kwoty ich wynagrodzeń
- Majowe pensje w rządzie: Szmyhal zarobił prawie 129 tysięcy hrywien
- Cztery filary energetycznego bezpieczeństwa Ukrainy według Szmyhala – szczegóły nowego planu

