Ukraińcy w czterech obwodach otrzymają darmowy gaz.
Rząd wprowadza eksperyment z gazem płynnym na obszarach przyfrontowych
Ukraiński rząd podjął decyzję o projekcie eksperymentalnym, który zakłada dostarczanie ludności na obszarach przyfrontowych gazu płynnego. Obwody Charkowski, Sumski, Doniecki i Chersonski są rozważane jako regiony otrzymujące gaz humanitarny. Informację tę podała służba prasowa Ministerstwa Reintegracji, powołując się na „Khvilu”.
Decyzję o włączeniu obwodu Chersońskiego do tej listy podjęto podczas specjalnego spotkania, które przewodziła wicepremier Irina Wereszczuk. Podczas spotkania urzędnicy omówili zatwierdzenie projektu uchwały z zainteresowanymi organami i partnerami międzynarodowymi, a także omówili techniczne szczegóły realizacji projektu.
„Odcięcia gazu na Ukrainie” - wiadomość od „Khvili”
Wicepremier Irina Wereszczuk współpracuje z Ministerstwem Energii, Ministerstwem Reintegracji oraz innymi odpowiednimi ministerstwami i agendami w procesie projektu eksperymentalnego.
W projekcie mogą uczestniczyć zarówno organizacje zagraniczne, jak i przedsiębiorstwa dostarczające regionom niezbędnego sprzętu. Obecnie projekt przekazano do Sekretariatu Rady Ministrów w celu dalszego rozpatrzenia przez rząd.
Wcześniej przeprowadzone badanie pokazało, że wielu Ukraińców boryka się z poważnymi trudnościami finansowymi.
Czytaj także
- Kryzys paliwowy w Rosji: produkcja benzyny runęła, Moskwa na czele listy dotkniętych miast
- Koniec 2026 roku przyniesie spadek cen ropy? Oto, co to oznacza dla kierowców w Polsce
- Ceny we Lwowie od lipca 2026: ile zapłacisz za prąd, gaz, wodę i bilety komunikacji miejskiej
- Gdańsk gospodarzem konferencji o odbudowie Ukrainy – Kijów ujawni plan na 2026 rok
- Mimo sankcji: UE zwiększa import rosyjskich paliw – przegląd danych z maja
- Polska i Ukraina ogłaszają konferencję odbudowy w 2026 roku: 5 tysięcy gości i 200 umów

