Ukraińskie sądy zajęły lokomotywy i wagony Białoruskiej Kolei – komu przypadną przejęte aktywa.

Ukraińskie sądy zajęły lokomotywy i wagony Białoruskiej Kolei – komu przypadną przejęte aktywa
Ukraińskie sądy zajęły lokomotywy i wagony Białoruskiej Kolei – komu przypadną przejęte aktywa

Zajęcie lokomotyw i wagonów kolejowych

Jak informuje Espreso.tv: Ministerstwo Gospodarki, Środowiska i Rolnictwa poinformowało o zajęciu lokomotyw serii 2ТЕ10, które są własnością państwowego przedsiębiorstwa „Białoruska Kolej”, a także o zatrzymaniu wagonów należących do firm z Rosji i Białorusi. Decyzją sądu w Kijowie lokomotywy pozostają pod zajęciem od trzech lat.

We wrześniu 2022 roku na Ukrainie zajęto ponad 390 wagonów kolejowych, które należały do ośmiu rosyjskich i dwóch białoruskich podmiotów. Łączna wartość przejętego taboru wynosi około 400 milionów hrywien. Mienie przekazano pod zarząd ARMA w ramach postępowania karnego dotyczącego finansowania działań przeciwko porządkowi konstytucyjnemu Ukrainy. To jeden z elementów szerszej strategii Kijowa wobec majątku powiązanego z agresorami.

Witalij Petruk stwierdził: „Zajęte aktywa nie powinny stać bezczynnie, skoro mogą pracować na rzecz Ukrainy”.

Wykorzystanie przejętych zasobów

Omawiane zajęcie majątku wpisuje się w kontynuację ukraińskich działań antykryzysowych wobec własności związanej z państwami-agresorami. Zajęte lokomotywy i wagony mogą zostać użyte do wsparcia ukraińskiej infrastruktury, co nabiera szczególnego znaczenia w obliczu wojny oraz potrzeby odbudowy i modernizacji transportu kolejowego.

Kluczowe jest, aby takie aktywa nie pozostawały nieużywane, lecz służyły dobru państwa i jego gospodarki.


Czytaj także

Reklama