Wyłączenia prądu mogą wkrótce wrócić: Ministerstwo Energii wydało pilne oświadczenie.
W przyszłym tygodniu w Ukrainie mogą powrócić harmonogramy wyłączeń prądu z powodu gorącej pogody. Ministerstwo Energii zaapelowało do mieszkańców kraju.
Zastępca ministra energetyki Svetlana Grinczuk poinformowała, że w przyszłym tygodniu przewiduje się wzrost zużycia energii z powodu gorącej pogody w większości regionów Ukrainy. Dotyczy to zarówno ludności, jak i biznesu.
„Rzeczywiście, przewidujemy wzrost zużycia w przyszłym tygodniu. Oczekujemy, że pogoda będzie dość gorąca praktycznie na całym terytorium Ukrainy, co niewątpliwie doprowadzi do wzrostu zużycia zarówno przez gospodarstwa domowe, jak i biznes” - powiedziała Grinczuk.
Podkreśliła, że dzisiaj nie będzie ograniczeń związanych z energią elektryczną, ale od jutra „Ukrenergo” będzie działać zgodnie z sytuacją związaną z zużyciem.
„Jeśli uda nam się samodzielnie pokryć zużycie za pomocą importu i awaryjnej pomocy, to nie będą stosowane harmonogramy wyłączeń. Ale jeśli nam się to nie uda, możliwe, że w przyszłym tygodniu zostaną wprowadzone harmonogramy wyłączeń w celu zbalansowania systemu” - wyjaśniła Grinczuk.
Grinczuk zaapelowała także do Ukraińców o oszczędne korzystanie z energii elektrycznej w godzinach szczytu - rano i wieczorem.
Przypomnijmy, że Ministerstwo Energii poinformowało również o przywróceniu generacji energii elektrycznej przed sezonem grzewczym.
Czytaj także
- Rosja traci 25% produkcji benzyny przez ukraińskie ataki – kolejki i brak paliwa
- Kryzys paliwowy w Rosji: produkcja benzyny runęła, Moskwa na czele listy dotkniętych miast
- Koniec 2026 roku przyniesie spadek cen ropy? Oto, co to oznacza dla kierowców w Polsce
- Ceny we Lwowie od lipca 2026: ile zapłacisz za prąd, gaz, wodę i bilety komunikacji miejskiej
- Gdańsk gospodarzem konferencji o odbudowie Ukrainy – Kijów ujawni plan na 2026 rok
- Mimo sankcji: UE zwiększa import rosyjskich paliw – przegląd danych z maja

