Żołnierzom przypomniano algorytm powrotu po SZC: jakie terminy.
Ukraińskim żołnierzom przypomniano o algorytmie powrotu po samowolnym opuszczeniu jednostki (SZC).
Według informacji 'Hwyli', o tym poinformowano w Państwowym Biurze Śledczym (DBR).
Żołnierze, którzy samowolnie opuścili jednostkę wojskową, mogą wrócić do służby do 1 marca 2025 roku.
„Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o przedłużeniu do 1 marca 2025 roku terminu dobrowolnego powrotu na służbę żołnierzy, którzy samowolnie opuścili jednostkę”, - mówi się w komunikacie.
Ukraińcy zwrócono uwagę, że każdy żołnierz, który chce wrócić do służby, powinien zgłosić się do swojej jednostki.
„Alternatywnie – może zgłosić się do terytorialnych jednostek DBR lub Wojskowej Służby Porządkowej czy KGP”, - zaznaczone w Biurze.
Ministerstwo Obrony również umożliwiło zgłoszenie się do jednej z 17 jednostek wojskowych z zatwierdzonej przez Sztab Generalny listy lub do jednej z 14 kompanii rezerwy Gwardii Narodowej.
W DBR wyjaśniono, że po przybyciu do jednostki żołnierz powinien złożyć raport o przywróceniu do służby. Od tego momentu uruchamiany jest wyraźny algorytm, który reguluje wszystkie dalsze etapy przywrócenia – od wypełnienia dokumentów po wznowienie wypłat.
Raport można również złożyć w aplikacji 'Armia+'.
„W ciągu 72 godzin dowódca musi przywrócić żołnierza do służby i powiadomić o tym służby ścigania”, - doprecyzowane w DBR.
Wcześniej Ukraińcom wyjaśniono, czy TCK ma prawo zająć telefon komórkowy.
Czytaj także
- 22 czerwca atak na Chersońszczyznę: pięciu rannych, w tym urzędnik Obwodowej Administracji Wojskowej
- Bruksela oskarża Mińsk o współudział w agresji Kremla – szczegóły sprawy
- Polska odbiera Zelenskiemu Order Orła Białego. Ukraina zerwała rozmowy z prezydentem Nawrockim
- Nagłe spotkanie Putina z Łukaszenką po ostrzeżeniu Zełenskiego
- Polsko-ukraiński spór o UPA: Nawrocki chce odebrać Zełenskiemu Order Orła Białego
- Prezydent zatwierdził nowelizację budżetu: dodatkowe 1,56 biliona hrywien na bezpieczeństwo i obronność

