Ранній вихід на пенсію: хто з українців має право і що потрібно знати.

Пенсіонерка з документами на столі
Пенсіонерка з документами на столі

Експерт з пенсійного забезпечення Сергій Коробкін розповів про те, як призначаються пенсії за списками №1 та №2 для працівників важких та шкідливих виробництв. Він зазначив, що існує багато професій, які дають право на достроковий вихід на пенсію.

"Залежно від виду діяльності, пенсійний вік може зменшуватись на 5-10 років, а в деяких випадках і більше", - зазначив Коробкін.

За списком №1 пенсію призначають працівникам у 50 років. Чоловікам потрібно мати 25 років загального стажу, з яких 10 років пільгового. Жінкам достатньо 20 років загального стажу, з них 7,5 років пільгового.

За списком №2 пенсію призначають у 55 років. Чоловікам необхідно 30 років загального стажу і 12,5 років за списком №2. Жінкам - 25 років загального стажу, з них 10 років на пільгових умовах.

Доплати за стаж в Україні / Фото: kiplinger.com

"Якщо пільгового стажу менше, ніж зазначено, але є не менше половини від необхідної кількості, то пенсійний вік можуть все одно на кілька років зменшити", - пояснив експерт.

Коробкін підкреслив важливість атестації робочих місць для отримання пільгового стажу після 1992 року: "Пільговий стаж враховується тільки за умови, коли на підприємстві проводилася атестація робочих місць кожні 5 років. Якщо атестацію не проводили, то людина втрачає право на пільгову пенсію".

Для металургів і шахтарів передбачено вихід на пенсію незалежно від віку за наявності 25 років стажу за списком №1. Є також окремі пільги для працівників підземних робіт.

Щодо розрахунку пенсій, Коробкін зазначив: "За кожен повний рік роботи за списком №1 до стажу додається по одному року". Для шахтарів з достатнім підземним стажем пенсія може становити 80% від зарплати.


Читайте також

Отримай доступ в канал свіжих новин 112.ua