Різдвяний піст 2024 року: дата, меню, обмеження та правила.

Смачний пістовий страви на Різдво
Смачний пістовий страви на Різдво
Різдвяний пост є одним з найважливіших періодів у церковному календарі. Цей пост триває 40 днів перед Різдвом і має деякі серйозні заборони. Починаючи з 1 вересня 2023 року, ПЦУ та УГКЦ перейшли на новоюліанський календар, що призвело до зміни дати більшості церковних свят. Різдвяний пост, або Пилипівка, триває з 15 листопада до 24 грудня, а Різдво святкують 25 грудня.

Правила Різдвяного посту

Різдвяний пост передбачає не тільки обмеження в харчуванні, але й внутрішній настрій. Цей пост пов'язаний з очищенням від гріхів, молитвою, покаянням, прощенням і стриманістю від розваг та поганих звичок. Протягом посту віряних закликають утримуватися від їжі заборонених продуктів, молитися і очищатися від гріхів, щоб з чистим серцем, душею і тілом підготуватися до святкування Різдва Христового.

Дозволені продукти під час Різдвяного посту

Під час Різдвяного посту дотримуються суворих правил харчування, які передбачають повне виключення м'яса, яєць та молочних продуктів з раціону. Залежно від дня тижня, дозволеної їжі можна варіювати. У середу та п'ятницю під час посту рекомендується споживати лише неперероблені продукти, які не були термічно оброблені. У заключний тиждень посту, це правило поширюється також на понеділок. Під час посту дозволяється споживати гарячі страви без соняшникової олії по понеділках, а у вівторки та четверги можна додавати олію. У вихідні дні пост розслаблюється і можна вживати рибу та вино.

Дозволені і заборонені продукти під час Різдвяного посту

Під час Різдвяного посту варто уникати:

- будь-яких м'ясних продуктів; - молочних продуктів; - яєць; - макаронних та випічкових виробів, що містять м'ясо або молочні продукти; - фастфуду та снеків; - алкоголю, за винятком келиха вина, яке можна вживати в дні, коли це дозволено.

Раціон повинен складатися з таких продуктів:

- бобових: нут, горох, квасоля, сочевиця і т. д.; - круп: вівсяних, рису, перлової, гречки, пшона; - овочів: буряків, картоплі, моркви, гарбузів, цибулі, кабачків, баклажанів, броколі, капусти, цвітної капусти, пекінської і брюссельської капусти, спаржі; - фруктів: яблук, груш і т. д.; - ягод і сухофруктів; - консервованих овочів: огірків, помідорів, квашеної капусти, маринованих салатів, лечо; - грибів будь-якого виду; - насіння та горіхи для салатів або перекусу. У деякі дні дозволено вживати рибу. Період Різдвяного посту поділяється на три цикли, кожен з яких має свої правила харчування. Найсуворіші обмеження діють найближче до кінця посту.

Цикли Різдвяного посту:

- перший - з 15 листопада до 6 грудня; - другий - з 7 грудня до 18 грудня; - третій - з 19 грудня до 24 грудня.

Меню за днями першого циклу Різдвяного посту (15 листопада - 6 грудня):

- понеділок: гарячі страви без олії, продукти рослинного походження; - вівторок: риба та олія дозволяються, вино також дозволено; - середа: строге сухе харчування (рослинна їжа без термічного оброблення); - четвер: риба та олія дозволяються, вино також дозволено; - п'ятниця: строге сухе харчування; - субота: риба та олія дозволяються, вино також дозволено; - неділя: риба та олія дозволяються, вино також дозволено.

Меню за днями другого циклу Різдвяного посту (7 грудня - 18 грудня):

- понеділок: дозволена тільки рослинна їжа без олії; - вівторок: дозволена рослинна їжа з олією; - середа: строге сухе харчування; - четвер: дозволена рослинна їжа з олією; - п'ятниця: строге сухе харчування; - субота: гарячі страви з олією, риба та вино дозволені; - неділя: гарячі страви з олією, риба та вино дозволені.

Меню за днями третього циклу Різдвяного посту (19 грудня - 24 грудня):

- понеділок: строге сухе харчування; - вівторок: гарячі страви без олії; - середа: строге сухе харчування; - четвер: гарячі страви без олії; - п'ятниця: строге сухе харчування; - субота: гарячі страви з олією; - неділя: гарячі страви з олією. Зверніть увагу, що на 24 грудня до появи першої зірки на небі не варто їсти. Після цього родина може сісти за стіл та почати Святвечір.

Хто може уникнути постування під час Різдвяного посту

Люди, які живуть на прифронтових територіях, включаючи цивільних та військових, звільняються від необхідності постувати, оскільки вони займаються важливою фізичною роботою. Церква також звільняє від посту людей похилого віку, з хронічними захворюваннями, вагітних і тих, хто годує дитину грудним молоком, а також дітей до 14 років, оскільки пост може негативно вплинути на їх здоров'я.

Обряди

Важливо пам'ятати, що під час Різдвяного посту в церкві не проводяться обряди хрещення та вінчання. Також не рекомендується влаштовувати весілля в цей період, оскільки пост присвячений молитві, покаянню і очищенню.

Читайте також

Отримай доступ в канал свіжих новин 112.ua