В Україні заборонено пальмову олію. Як це вплине на якість продуктів та ціни.
Президент України Володимир Зеленський затвердив законопроєкт, який обмежує використання пальмової олії у харчових продуктах, зокрема у дитячому харчуванні. Подробиці про це розповів народний депутат Ярослав Железняк.
Законопроєкт обмежує використання гідрогенізованих рослинних жирів та олій, зокрема пальмової, у виробництві деяких продуктів. Зокрема, це стосується традиційних молочних продуктів, дитячого харчування та кондитерських виробів, таких як шоколад та морозиво.
За цей закон будуть передбачені штрафні санкції за порушення, а також введено чітке маркування продукції, що містить пальмову олію.
Максимальний допустимий вміст трансжирних кислот у харчових продуктах складає не більше 2 грамів на 100 грамів загальної кількості жирів у продукті. На маркуванні продукції має бути чітко вказано, які саме трансжири містяться в продукті.
Шкодливість пальмової олії
Експерт з гастроентерології Алла Курилець розповіла про шкоду пальмової олії: "Пальмова олія містить багато насичених (некорисних) жирів, які можуть накопичуватися в печінці і сприяти розвитку фіброзу та цирозу. Вона також негативно впливає на серцево-судинну систему, порушуючи обмін холестерину і сприяючи утворенню бляшок, які можуть закупорювати судини і провокувати інсульт".
Незважаючи на це, виробникам вигідно використовувати пальмову олію. Заступник начальника Управління безпечності харчових продуктів і ветеринарної медицини та начальник відділу державного контролю ГУ Держпродспоживслужби в Києві Юрій Миркєєв пояснив причину цього.
"Трансжир знижує вартість продукту. Молочний жир коштує приблизно 300 грн за кілограм, тоді як трансжир - удвічі дешевше. Це дозволяє виробникам знижувати ціну і пропонувати продукти за низькими цінами. Але варто пам'ятати, що "дешева вовна - не розтушована", підкреслив Миркєєв.
Чиновник додав, що заборона пальмової олії не вплине на вартість натуральних продуктів, але ті продукти, в яких використовуються трансжирні кислоти, зникнуть або виробники будуть змушені шукати заміну.
"Ціна підніметься через використання безпечної сировини, яка коштує більше. Це зробить харчові продукти безпечнішими для споживачів, але призведе до зростання їх ціни", - заявив Юрій Миркєєв для "Уніан".
Нагадаємо, законопроєкт, що забороняє використання пальмової олії у традиційних молочних продуктах та дитячому харчуванні, був ухвалений парламентом в другому читанні. Про це повідомила заступниця голови комітету ВР з питань інтеграції України з Європейським Союзом Марія Мезенцева.
Читайте також
- Зеленський підписав закон про розширення повноважень Нацбанку
- Зеленський підписав закони про продовження загальної мобілізації та військового стану
- Трамп переміг на виборах президента США: Зеленський відреагував