Чотириденний робочий тиждень: що довів експеримент у Німеччині.

Група працівників на засіданні
Група працівників на засіданні

В Німеччині закінчилося тестування моделі чотириденного робочого тижня, що тривало з 1 лютого. 50 компаній перевіряли скорочений робочий час з однаковою зарплатою. Початкові оцінки результатів показують багато позитивних ефектів для працівників, повідомляє Deutsche Welle.

Працівники повідомили про істотне поліпшення свого морального і фізичного здоров'я
, - заявила компанія Intraprenör з Берліна, яка розпочала пілотний проєкт в 2024 році. Про ефективність або продуктивність фірм у скорочений робочий час не повідомляються.

Учасники експерименту насолоджуються більшим задоволенням від життя, головним чином завдяки більшому вільному часу, зазначила наукова керівниця проєкту Юлія Бакман з Мюнстерського університету. Перед початком експерименту 64% працівників хотіли б проводити більше часу з родиною, а після закінчення тестового періоду це бажання виявили 50%.

Більше сну, менше вигорання

Скорочення робочого часу дало можливість більше рухатися і спати. Учасники експерименту спали в середньому на 38 хвилин на тиждень більше, ніж ті, хто працював повний тиждень. Вони також рідше скаржилися на вигорання і стрес, повідомляє Intraprenör. Вчені з Мюнстера стежили за фізичним і психічним станом працівників, проводили інтерв'ю, аналізували дані фітнес-браслетів і вимірювали рівень гормону стресу кортизолу.

Зростання продуктивності праці

Обсяги прибутку і обороту компаній свідчать про зростання, хоча це незначне порівняно з попереднім роком.

Проте, стабільність цих показників при значному скороченні робочого часу свідчить про зростання продуктивності
, - наголошено в компанії з Берліна. Керівництво і працівники також помітили підвищення продуктивності праці.

Компанії отримують користь від задоволеності своїх співробітників і позитивних змін у процедурі набору персоналу, що особливо важливо в нинішніх умовах нестачі робочої сили в Німеччині. Однак дослідники застерігають, що поки немає переконливих доказів того, що чотириденний робочий тиждень призводить до зниження плинності персоналу.

Дві компанії вийшли з експерименту раніше

Експеримент стартував в Німеччині 1 лютого. В ньому взяли участь 45 компаній з послуг, виробництва, догляду за хворими та літніми, IT та ЗМІ. З 41 компанії вже завершено або незабаром завершиться тестовий період тривалістю 6 місяців. Дві компанії змушені були припинити експеримент, пояснивши це

економічними причинами або відсутністю внутрішньої підтримки скороченого робочого часу
.

Експериментували компанії з різними розмірами скорочення робочого часу: хтось на 20% на тиждень зі збереженням зарплати, хтось – на 10% або навіть менше. 85% компаній давали своїм працівникам повний вільний день на тиждень. Деякі компанії випробовували новий графік роботи не у всьому колективі, а лише у окремих групах.

Компанії намагалися компенсувати скорочення робочого часу шляхом оптимізації робочого процесу і використання нових цифрових інструментів. Багато компаній зменшили кількість і тривалість нарад. За словами представника Intraprenör Карстена Меєра, нова модель може бути корисною в боротьбі з найскладнішими робочими процесами, зайвими зборами і недостатньою цифровізацією.

Оцінки економістів

Інститут економіки та соціальних наук Фонду імені Ганса Бьоклера, який співпрацює з профспілками, позитивно оцінив пілотний проєкт. Вони вважають, що експеримент показує позитивний вплив чотириденного тижня як на співробітників, так і на компанії. Аналізи їхніх експертів стимулюють інші підприємства впроваджувати цю практику.

У Інституті німецької економіки в Кельні, близькому до працедавців, висловили іншу думку. Вони назвали пілотний проєкт

малозначущим
. Зазначено, що компанії-учасники вже початково ставилися до чотириденного тижня позитивно, що спотворює результати експерименту. Інститут вважає, що досі немає підтверджень, що скорочення робочого часу
має економічне обґрунтування
.

Цього року кілька європейських країн перейшли на чотириденний робочий тиждень. Експерти вважають, що цей графік поліпшує продуктивність і позитивно впливає на сон. Останнє дослідження, проведене компанією MattressNextDay, показало, що працівники, що працюють лише 4 дні на тиждень, замість 5, сплять на годину більше.


Читайте також

Отримай доступ в канал свіжих новин 112.ua