Чотириденний робочий тиждень: що довів експеримент у Німеччині.
В Німеччині закінчилося тестування моделі чотириденного робочого тижня, що тривало з 1 лютого. 50 компаній перевіряли скорочений робочий час з однаковою зарплатою. Початкові оцінки результатів показують багато позитивних ефектів для працівників, повідомляє Deutsche Welle.
Працівники повідомили про істотне поліпшення свого морального і фізичного здоров'я, - заявила компанія Intraprenör з Берліна, яка розпочала пілотний проєкт в 2024 році. Про ефективність або продуктивність фірм у скорочений робочий час не повідомляються.
Учасники експерименту насолоджуються більшим задоволенням від життя, головним чином завдяки більшому вільному часу, зазначила наукова керівниця проєкту Юлія Бакман з Мюнстерського університету. Перед початком експерименту 64% працівників хотіли б проводити більше часу з родиною, а після закінчення тестового періоду це бажання виявили 50%.
Більше сну, менше вигорання
Скорочення робочого часу дало можливість більше рухатися і спати. Учасники експерименту спали в середньому на 38 хвилин на тиждень більше, ніж ті, хто працював повний тиждень. Вони також рідше скаржилися на вигорання і стрес, повідомляє Intraprenör. Вчені з Мюнстера стежили за фізичним і психічним станом працівників, проводили інтерв'ю, аналізували дані фітнес-браслетів і вимірювали рівень гормону стресу кортизолу.
Зростання продуктивності праці
Обсяги прибутку і обороту компаній свідчать про зростання, хоча це незначне порівняно з попереднім роком.
Проте, стабільність цих показників при значному скороченні робочого часу свідчить про зростання продуктивності, - наголошено в компанії з Берліна. Керівництво і працівники також помітили підвищення продуктивності праці.
Компанії отримують користь від задоволеності своїх співробітників і позитивних змін у процедурі набору персоналу, що особливо важливо в нинішніх умовах нестачі робочої сили в Німеччині. Однак дослідники застерігають, що поки немає переконливих доказів того, що чотириденний робочий тиждень призводить до зниження плинності персоналу.
Дві компанії вийшли з експерименту раніше
Експеримент стартував в Німеччині 1 лютого. В ньому взяли участь 45 компаній з послуг, виробництва, догляду за хворими та літніми, IT та ЗМІ. З 41 компанії вже завершено або незабаром завершиться тестовий період тривалістю 6 місяців. Дві компанії змушені були припинити експеримент, пояснивши це
економічними причинами або відсутністю внутрішньої підтримки скороченого робочого часу.
Експериментували компанії з різними розмірами скорочення робочого часу: хтось на 20% на тиждень зі збереженням зарплати, хтось – на 10% або навіть менше. 85% компаній давали своїм працівникам повний вільний день на тиждень. Деякі компанії випробовували новий графік роботи не у всьому колективі, а лише у окремих групах.
Компанії намагалися компенсувати скорочення робочого часу шляхом оптимізації робочого процесу і використання нових цифрових інструментів. Багато компаній зменшили кількість і тривалість нарад. За словами представника Intraprenör Карстена Меєра, нова модель може бути корисною в боротьбі з найскладнішими робочими процесами, зайвими зборами і недостатньою цифровізацією.
Оцінки економістів
Інститут економіки та соціальних наук Фонду імені Ганса Бьоклера, який співпрацює з профспілками, позитивно оцінив пілотний проєкт. Вони вважають, що експеримент показує позитивний вплив чотириденного тижня як на співробітників, так і на компанії. Аналізи їхніх експертів стимулюють інші підприємства впроваджувати цю практику.
У Інституті німецької економіки в Кельні, близькому до працедавців, висловили іншу думку. Вони назвали пілотний проєкт
малозначущим. Зазначено, що компанії-учасники вже початково ставилися до чотириденного тижня позитивно, що спотворює результати експерименту. Інститут вважає, що досі немає підтверджень, що скорочення робочого часу
має економічне обґрунтування.
Цього року кілька європейських країн перейшли на чотириденний робочий тиждень. Експерти вважають, що цей графік поліпшує продуктивність і позитивно впливає на сон. Останнє дослідження, проведене компанією MattressNextDay, показало, що працівники, що працюють лише 4 дні на тиждень, замість 5, сплять на годину більше.
Читайте також
- У порту Нідерландів серед бананів з Еквадору знайшли більше 700 кг кокаїну
- Різдвяний піст 2024 року: дата, меню, обмеження та правила
- Біля Карибів утворився новий шторм «Сара», який загрожує США
- Засновника Російського добровольчого корпусу та його бійців в РФ заочно засудили до довічного
- Норвегія не надаватиме притулок біженцям із кількох областей України
- Держдеп США змінив рекомендації для своїх громадян щодо подорожей в Україну