Wykresy wyłączeń na długo: Ukraińców ostrzeżono, ile będą musieli żyć bez światła.
Na Ukrainie trwają ciągłe ataki na infrastrukturę energetyczną, dlatego mieszkańcy kraju będą musieli korzystać z harmonogramu wyłączeń prądu w okresie jesienno-zimowym. Takie oświadczenie złożył wiceminister energetyki Roman Andarak w wywiadzie dla Nowiny.LIVE.
Andarak oświadczył, że rosyjskie wojska codziennie atakują obiekty energetyczne, używając dronów i kierowanych bomb lotniczych. Najbardziej cierpią regiony przyfrontowe.
'Rosjanie, doskonale rozumiejąc, jak zbudowany jest nasz system energetyczny, próbują uderzać w najbardziej wrażliwe miejsca, kluczowe węzły przesyłu energii elektrycznej', - zaznaczył Andarak.
Ostatnio okupanci koncentrują swoje ataki na stacjach transformatorowych i sieciach średniego napięcia, szczególnie w regionach przyfrontowych i przygranicznych.
Andarak podkreślił, że system energetyczny Ukrainy działa na granicy swoich możliwości, a zapasów nie ma. Chociaż prowadzone są prace remontowe, niedawno miała miejsce silna napad na generację w wschodniej części kraju.
Przypominamy, że Ukraińcom zaleca się podjęcie środków ostrożności w celu ochrony lodówki podczas wyłączenia prądu.
Czytaj także
- Ochrona majątku w czasie konfliktu: jakie odszkodowania przysługują Ukraińcom
- Pierwsza rata unijnego kredytu dla Ukrainy – 3,2 mld euro trafi do Kijowa jeszcze przed lipcem
- Analitycy: Ceny paliw w Polsce mogą spaść – benzyna 95-oktanowa nawet do 55 zł
- Mieszkańcy Kijowa do lipca bez zmian w opłatach za media, ale bilety komunikacji miejskiej zdrożeją do 30 hrywien
- Unia Europejska planuje ogólny limit gotówki – 10 000 euro. Jak wyglądają przepisy w poszczególnych krajach?
- Od 26 czerwca 2026 r. nowy wymóg NBU: kod autoryzacyjny przy doładowaniach kart w terminalach

