Українцям у Польщі розповіли, як отримати виплати по лікарняному.
Українцям пояснили, як отримати лікарняний та виплати з тимчасової непрацездатності у Польщі.
У результаті російської агресії багато українців виїхали за кордон, зокрема до Польщі. Для таких українців, які працюють або планують працювати, важливо знати про свої права та процедури, пов'язані з лікарняними листками та виплатами з тимчасової непрацездатності.
- Це стосується осіб, які працюють на умовах:
- трудового договору;
- договору доручення і платять внески на страхування;
- самозайнятих осіб, які регулярно платять внески до ZUS.
Необхідно мати на увазі, що отримати допомогу з тимчасової непрацездатності можна після певного терміну безперервного страхування.
Для отримання допомоги з тимчасової непрацездатності: - Слід подати заяву та надати листок непрацездатності (L4 від Управління соціального страхування). - Якщо отримано електронний листок непрацездатності (e-ZLA), процес автоматично передається до Управління соціального страхування (ZUS). - Якщо лікарняний триває понад 33 дні, працівник має звернутися до ZUS для продовження виплати допомоги.
Розмір лікарняних визначається на основі середньомісячної заробітної плати протягом останніх 12 місяців перед лікарняним.
Крім того, необхідно зазначити, що розрахунок здійснюється із заробітної плати брутто, але без сплати внесків на соціальне страхування.
Якщо працівник отримує 5000 злотих брутто, то суми лікарняних розраховуються так:
- 80% заробітної плати (для стандартного лікарняного) становить 4000 злотих брутто; - 100% від заробітної плати (для лікарняного у зв'язку з вагітністю чи нещасним випадком на роботі) становить 5000 злотих брутто; - 70% від заробітної плати (у разі госпіталізації) складає 3500 злотих брутто.
Лікарняний може виплачуватись роботодавцем або ZUS, залежно від тривалості лікарняного.
- Якщо лікарняний триває до 33 днів на рік, виплату здійснює роботодавець. - Якщо лікарняний триває понад 33 дні, відповідальність за виплату переходить до ZUS.
Працівники, які перебувають на лікарняному, мають право на захист свого робочого місця. Роботодавець не може розірвати трудовий договір під час лікарняного.
Але якщо лікарняний триває понад 182 дні, роботодавець може розірвати трудовий договір, якщо працівник не повернувся на роботу після закінчення лікарняного.
Нагадуємо, що українські студенти у Польщі можуть отримувати певну стипендію.
Читайте також
- ПриватБанк попередив клієнтів: все розпочнеться 18 листопада
- Українцям роз'яснили, хто може перевіряти військово-облікові документи та що загрожує за відмову від повістки
- Політична криза в Німеччині позначиться на виплатах біженцям: на що чекати українцям
- ПФУ відповів, у якому разі можна продовжити пенсію у зв'язку з втратою годувальника
- Укрзалізниця змінила маршрут поїзда на одному з найпопулярніших напрямків: новий графік
- Дуда назвав Рютте умову для передачі Україні винищувачів МіГ-29