Чи існує податок на криптовалюту і який.
Криптовалюта давно стала однією з найзатребуваніших альтернативних валют. Втім, зростання її популярності принесло й багато обмежень. Тому все частіше у інвесторів виникає питання, чи є податок на криптовалюту, і якщо так, то скільки доведеться заплатити.
В цілому, який податок на криптовалюту залежить від країни, в якій інвестор офіційно сплачує податки. Але цей податок не є універсальним. Тому в деяких країнах це більш актуальна валюта, а десь крипта не така приваблива.
Чи є податок на крипту?
Почати потрібно з того, що криптовалюта зростає в своїй популярності. Вона стає порятунком для багатьох інвесторів. Втім, якщо врахувати податки, то не завжди така інвестиція заслуговує уваги.
В цілому, криптовалюта — це цифровий актив, який існує на базі технології блокчейн. В Україні поки що немає окремого закону, який повністю регулює обіг криптовалют, однак вже зроблені кроки до створення правової бази.
Якщо подивитися саме на законодавчу базу, то в 2021 році був ухвалений закон "Про віртуальні активи", який визначає криптовалюту як актив, але він поки що не вступив в повну силу. Це означає, що криптовалюта в Україні знаходиться в сірій зоні законодавства. Втім, вже з 2025 року статус криптовалюти в Україні може змінитися. Для цього є немало передумов. Тобто популярність крипти буде зростати, але й з'являться нові обмеження (наприклад, досить високі податки).
Повертаючись до 2024 року, то на нинішній момент криптовалюта розглядається як майно, що визначає правила її оподаткування:
-
Податок на доходи фізичних осіб. Це основний податок, який сплачують інвестори в Україні. При продажу криптовалюти і отриманні прибутку ви зобов'язані сплатити саме цей податок.
-
Військовий збір. Додатково до ПДФО ви сплачуєте військовий збір у розмірі 1,5%. Точніше так було раніше, а вже сьогодні цей податок зріс. Вина всьому війна, яка триває в Україні.
-
Як розраховується податок. В цілому, ця система досить проста. Прибуток вважається як сума продажу з вирахуванням суми покупки. Як це працює в теорії: інвестор купив біткойн за 500 000 грн, а продав за 700 000 грн. Тоді прибуток складе 200 000 грн. З цієї суми потрібно сплатити 2 податки (загальний збір і військовий збір).
Потрібно розуміти, що єдиного механізму врегулювання цього питання поки немає. Хоча над цим ведуться активні роботи.
Які операції вимагають сплати податків?
Не всі операції з криптовалютою підлягають оподаткуванню. Слід розібратися, коли найімовірніше доведеться платити податки:
-
Точно доведеться сплачувати податки. Продаж криптовалюти за фіатні гроші (гривня, долар, євро і т.д.), обмін однієї криптовалюти на іншу, якщо при цьому зафіксовано прибуток, отримання доходу від майнінгу.
-
Вдасться уникнути оподаткування, якщо інвестор лише зберігає активи. Передача криптовалюти між гаманцями і отримання криптовалюти в якості подарунка (питання подарунків поки не врегульоване чітко) також не обкладається податком.
В кожному окремому випадку загальні умови можуть трохи змінюватися.
Що стосується декларування
В Україні, щоб сплачувати податки, потрібно складати декларацію. Для дотримання закону інвестор також повинен задекларувати доходи від операцій з криптовалютою. Як це зробити:
-
Для початку потрібно підготувати документи. Збережіть всі підтверджуючі документи: квитанції про покупки, продажі, обміни криптовалюти. Також переконайтеся, що у вас є виписки з криптобірж та банківських рахунків.
-
Далі вже можна подавати декларацію. Щорічна декларація про доходи подається до 1 травня наступного року. Також доходи від криптовалюти включаються в загальну суму оподатковуваного доходу.
-
Якщо все зроблено правильно, залишається сплатити податок. Сплатити податок потрібно до 1 серпня того ж року.
Ця процедура проста і досить зрозуміла.
Що буде, якщо не платити податки?
Якщо ж інвестор вирішив не платити податки з крипти, то він може зіткнутися з цілим рядом наслідків. Про що йдеться:
-
Штраф. За непредставлення декларації — до 10% від суми неплачуваного податку. За несвоєчасну оплату податку — до 20% від суми боргу.
-
Також можуть проводитися перевірки. Податкова служба може запросити дані про ваші операції на криптобіржах.
-
Крім штрафу, може статися блокування коштів. В деяких випадках ваші рахунки можуть бути заморожені до з'ясування обставин.
Тобто уникання оподаткування досить ризиковано.
Що робити, щоб не було проблем з податками?
Щоб уникнути неприємностей, пов'язаних з оподаткуванням криптовалюти, краще заздалегідь подбати про свою безпеку. Про що йдеться:
-
Ведіть облік операцій: записуйте всі дані про покупки, продажі та обміни криптовалюти.
-
Зберігайте документи: виписки з бірж, квитанції та інші підтверджуючі документи можуть бути корисні в разі перевірки.
-
Консультуйтесь з податковими спеціалістами: якщо ви не впевнені в своїх розрахунках, краще звернутися за допомогою.
-
Слідкуйте за змінами законодавства: закони про криптовалюту змінюються швидко, і важливо бути в курсі нововведень.
Пару слів слід сказати про те, що найближчим часом чекають серйозні зміни, що стосуються оподаткування інвесторів, які торгують криптою.
Що, найімовірніше, відбудеться:
-
Введення пільг: наприклад, зниження ставки податку на доходи від криптовалюти.
-
Спрощення декларування: створення онлайн-платформ для автоматичного розрахунку та сплати податків.
-
Більш строгий контроль: податкові органи можуть почати активніше моніторити операції з криптовалютами.
З останніх новин, вже на початку 2025 року крипта стане легалізованою в Україні. Втім, саме податкових пільг не буде. Про це вже повідомив народний депутат Гетманцев. На сьогодні робоча група вже закінчує підготовку відповідного законопроекту. Він буде погоджений з Нацбанком. Повноцінно законопроект слід очікувати після Нового року.
Читайте також
- В якій криптовалюті тримати гроші
- Що таке біржа і як на ній заробити
- Що таке USDT простими словами
- Що таке деривативи в криптовалюті
- Що таке альтсезон і коли він почнеться